God aften det er blevet mandag d. 11 november 2024 klokken er blevet 19:00 og det er igen blevet tid til EDR Aalborg afdelingens Repeaternyt.
Jeg skal lige høre om jeg kommer over repeateren??
Udsendelsen bliver sendt over OZ4REN. Ansvarshavende redaktør for denne udsendelse er OZ6AEV, navnet er Jan og jeg sender /a fra klubben i Aalborg.
Der sendes også ud via Teamspeak i Aalborg-gruppen.
Ugen der gik:
Onsdag d. 6 november var der ikke det store fremmøde
Der var selvfølgelig gratis kaffe som aftalt, formanden var igang med at vedligeholde døre. I radiorummet blev der arbejdet på at få det store setup til at køre.
Denne aften var det Kurt der arbejdede med opsætning af logprogram og netværket mellem udstyret.
Tirsdag d. 5 november var der VHF test i EDR regi, faktisk testes der i NRAU (Nordisk amatørradio union) så det var også muligt at finde svenske og norske stationer.
De længste distancer jeg fik kørt denne aften fra klubbens radiorum lå mellem 260-270km. Jeg hørte en enkelt hollænder, men fik ikke selv kontakt til denne station.
Ugen der kommer:
Der er klubaften igen d. 13 november fra kl. 19.00.
Kaffen laves selv af medlemmerne og det er på klubbens regning.
Der er ikke planlagt nogle aktiviteter denne aften.
Hvis vi kigger lidt ind i fremtiden, så arbejdes der stadig på at få nogle foredragsholdere til Aalborg. Vi kan gennem landsforeningen få støtte til 4 foredrag årligt. dvs EDR betaler til transportudgifter samt honnorar til foredragsholder, det er sådant set gratis for afdelingen at have foredragsaften.
OZ1RH Palle og jeg har mailkorrespondence vedr. et VHF-foredrag og indhold Palle ville lægge ud med at fortælle om de dagligdags udbredelseforhold der er på VHF, så de lidt mere specielle udbredelsesforhold samt tilbyder han at fortælle om digimoden Q65 som er den mode der burde benyttes på VHF og ikke FT8.
Indkommende mails:
Der er mail fra 0Z6ADL Nils
han skriver:
Godaften
Beklager det lidt sene resultat fra EDR’s HF Fieldday 2024, men her har i den.
I år blev det ikke til nogle diplomer. Desværre skal man et godt stykke ned på deltagerlisten, for at finde OZ0W EDR Aalborg, men det afspejler fint årets deltagelse og interesse for konkurrencen.
Hvis ikke interessen er større næste år, så vil jeg overveje min deltagelse, selvom Kjelds sovsegryde er et tilløbsstykke 🙂
Alternativt skulle vi overveje, at slå os sammen med en anden lokalafdeling, for at komme med i toppen igen.
Best regards,
Nils Thoeger Moeller
Udfra de pdf’er Nils havde vedhæftet i mailen kan jeg se at OZ0W ligger nummer 7 ud af 8 deltagere. Klubben deltog i B-klassen(100watt) og OU7M Mors var nummer 1. og som nummer 8 lå OZ8SOR Sorø.
Dx info:
OX3LX – Grønland er aktiv fra d. 08-11-2024 til d. 25-11-2024.
OZ1DJJ BO har planlagt at være aktiv fra vest-Grønland forskellige steder. Han starter i Ilulissat, locator GP49 og senere fra Kangerlussuaq airport, locator GP49.
QSL-manager er OZ0J Jørgen.
D4DX OG D4C – Cap Verde
D4DX er aktiv fra d.13-11-2024 til d.27-11-2024
Der Køres 160-6 meter.
Der er planlagt deltagelse i CQWW contest på CW.
QSL via E73Y, LoTW.
I den kommende weekend afholder Bulgarien LZ-contest testen starter d. 16 november kl. 12.00 utc og slutter d. 17 november kl 12.00 utc.
Bånd: 80,40,30,15,10
Mode: CW/SSB.
Logføring:
LZ-stationer skal oplyse RST og 2 zone landekode.
Øvrige stationer oplyser RST og ITU zone nummer.
Testen køres worldwide og der er forskellige klasser ift. Sendeeffekt og single eller multioperator.
I morgen tirsdag er der test på UHF 432 MHz, det er ikke bare i EDR men i NRAU-regi.
NRAU – Nordisk radioamatør union afholder ugenligte tests hele året rundt.
I denne uge køres der som sagt 70 cm tirsdag og 50mhz torsdag.
Gå ind på NRAU.net og tjek deres kalender ift, aktivitetstest.
Så er vi kommet til QST:
QST dækker over køb, salg og bytte. Det kan også være du har et projekt du gerne vil dele med os andre.
Eller en meddelelse du ikke vil brænde inde med.
Er der nogen der har noget til QST i aften?
Afslutning:
Husk i kan selv bidrage med indholdet til vores repeaternyt, i skal blot sende indholdet til repred@oz8jyl.dk
Alle indlæg modtaget på repred@oz8jyl.dk bringes som de er modtaget, hvis ikke andet er aftalt.
Deadline for indlæg til repeaternyt er søndag inden kl. 18.00. hvis man vil være sikker på at få det med i mandagens udsendelse.
Næste repeaternyt er mandag d.18 november, og her er det OZ2RMS Lars der er ansvarshavende redaktør og oplæser.
Inden jeg går til indkald af lyttende stationer, vil jeg lige minde om
HAR DU VÆRET I KLUBBEN SÅ HUSK AT LUKKE VINDUER OG DØRE SAMT SLUKKE LYSET.
Jeg starter med at høre om der er nogle OZ 8 stationer.
Hvis du ikke kom med under første indcheckning så har du muligheden nu, uanset præfix.
Der var 28 stationer der tjekkede ind.
73 og på genhør fra OZ6AEV.
Repeateren er fri.